Tyski rynek nieruchomości

Sektor nieruchomości na Górnym Śląsku wyznacza się tym, iż im bliżej do centrum regionu tzn. do aglomeracji z centrum w Katowicach tym znaczniejsze są ceny wystawionych na sprzedaż nieruchomości. I tak na przykład ceny lokum w Tychach są zdecydowanie większe aniżeli w odległej o tylko kilkanaście kilometrów Pszczynie. Nawet w sąsiadującym z Tychami niedużym Kobiórze, jaki położony jest w starostwie pszczyńskim ceny działek budowlanych są większe niż w siedzibie powiatu Pszczynie.

Tychy są miastem o kwocie ludności blisko 128 tys. Przed wojną była to nieduża osada leżąca w dawnym powiecie pszczyńskim. Po 1945 roku władze centralne zdecydowały o powstaniu w tym miejscu wielkiego miasta-sypialni dla roztaczającego się na Śląsku przemysłu.

W krajobrazie Tychów przodują obszerne bloki wielorodzinne rozłożone na osiedla. To one stanowią trzon bazy mieszkaniowej tego miasta. W czasie minionych kilku dekad wystąpił jednak też poważny rozrost budownictwa jednorodzinnego jak również wielorodzinnego (budynki w typie apartamentowców) podejmowany poprzez prywatnych inwestorów a także przedsiębiorstwa deweloperskie. Budynki te umiejscowione są przeważnie na pograniczach miasta, np. w takich dzielnicach jak Paprocany. A zatem baza wtórnego rynku mieszkalnego w Tychach jest dosyć szeroka.

Niemała liczba obiektów w Tychach otwiera wszechstronne perspektywy dla rzeczoznawców majątkowych. Wycena posiadłości niezbędna jest dla posiadaczy tychże obiektów z wielu czynników. Są to zarówno potrzeby podporządkowane oszacowaniu wartości obiektu dla potrzeb ubezpieczeniowych jak również dotyczące transakcji kupna-sprzedaży, w jakich z normy uczestniczą również banki jako instytucje finansujące nabytek. Nagminnie wycena nieruchomości jest bezwarunkowym warunkiem przekazania kredytu hipotecznego dla asekuracji interesu banku pożyczającego swoje środki.

Cena standardowego lokum o powierzchni między 50 a 65 m2 znajdującego się w bloku mieszkalnych oscyluje w skali 180.000 do 260.000 zł z przeciętną ceną poziomu blisko 200.000 zł. Przytrafiają się umowy na niższe oraz konkretniejsze stawki, co uwarunkowane jest od osiedla oraz standardu lokalu.

© 2016-2020 Domum - Martyna D. Website template designed by TemplateMonster.com